Видови книги: Жанрови во белетристика и нефикциски книги

Истражувајте различни видови книги, вклучително и некои главни жанрови во . Постојат различни видови книги и толку многу жанрови. Можеби имате омилен жанр или малкумина, но дали сте сигурни дека ги знаете сите видови жанрови во книгите?

Во оваа статија , ќе ве водиме низ два главни типа книги и сите видови жанрови на книги што доаѓаат со нив.

Значи, да почнеме со разбирање што е жанр.

Разбирање на типовите на книги

Што е жанр

Ова е термин што сигурно сте го сретнале не само во книгите, туку исто така во филмови, музика и други форми на забава. Значи, што е тоа? Системот на жанрот првпат се користел во старогрчката литература како поезија, проза, изведба итн. за класификација.

Секој жанр имал карактеристичен и специфичен стил за тон, содржина, тема, интензитет и детали. На пример, интензитетот и стилот на говор за трагедија не би биле соодветни за комедија.

Но, жанрот исто така може да биде збунувачки. Земете ја, на пример, книгата „Патувањата на Гуливер“. Ова одлично дело на Џонатан Свифт спаѓа во различни категории на жанрови. Тоа е сатира, авантура, фантазија, а исто така и класика.

Разбирањето на секој жанр ќе ви помогне да разберете какоисто?

Одговор: Ужасот обично е приказна за пропаст која изгледа неизбежна и предвидлива. Врвот на приказната обично е да се оддалечите од злото или да го запрете. Од друга страна, трилер приказните се исполнети со тензија и не се предвидливи. Значи, трилерот и хоророт се два различни жанра.

Заклучок

Со толку многу разновидни книги достапни, вие сигурно ќе најдете нешто што ќе ви се допадне. Сите жанрови имаат различни карактеристики и една книга може да припаѓа на две или повеќе категории.

Спомнавме некои жанрови овде, но има уште многу за истражување. Ако сте љубител на книги, апсолутно ќе уживате во овие жанрови, а ако не, можеби ќе се заљубите во нив.

една книга може да спаѓа во различни категории на жанр. Можеби ќе ви бидат интересни и други жанрови, некои што никогаш претходно не сте ги разгледале.

Различни типови книги и жанрови

Книгите се широко класифицирани во две категории - фикција и нефикција.

Фикциона книга е онаа чија содржина е изведена од имагинацијата. Нејзината тема може да биде инспирирана или да позајми дел од реалниот живот. Фантастични книги спаѓаат под чадорот на терминот „роман“ и доаѓаат во многу жанрови.

Нефикцијата е спротивно на фикцијата и се заснова на вистински извештаи за историјата, вистински настани и факти. Овие имаат релативно помалку жанрови во споредба со фикцијата.

Главни жанрови во книгите за фикција

Еве неколку главни жанрови на фикција со кои најчесто ќе наидете.

#1) Класици

Класиците се најчитаните книги и се изучуваат дури и во училиштата и факултетите. Овие книги припаѓаат на одреден временски период и имаат литературни заслуги. Книгите како Џејн Ер, Недолични височини, Робизон Крусо итн се само неколку примери на класици.

Предлози за читање: Гордост и предрасуди, Господар на мувите

Авторите што треба да се бараат: Чарлс Дикенс, Џејн Остин, Шарлот Бронте

#2) Трагедија

Трагедијата е драмска книга која се фокусира на страдањата и трагедиите на луѓето. Во овие приказни, хероите паѓаат поради нивните маани како прекумерниљубов, алчност, преголема амбиција итн. Овој жанр е дефиниран со страшни и тажни настани со кои треба да се соочи главниот лик. Ромео & засилувач; Јулија, Ана Каренина, Хамлет итн се некои од најголемите светски трагедии некогаш напишани.

Предлози за читање: Колибата: каде трагедијата се соочува со вечноста, Трагедијата на Хамлет, принцот од Данска

Автори што треба да се бараат: Вилијам Шекспир, Џон Грин, Ана Франк

#3) Научна фантастика

Научна фантастика или научна фантастика е чадор термин за видови жанрови на книги кои имаат напредни концепти на науката и технологијата. Обично носи приказни за настани како патување низ времето, алтернативни временски линии, истражување на вселената, крајот на светот, вонземски живот и сајберпанк.

The Dune Chronicles, Frankenstein, Solaris итн се некои научно-фантастични книги што ги имате не треба да се пропушти.

Предлози за читање: The Midnight Library: A Novel, Project Hail Mary

Авторите што треба да се бараат: Исак Асимов, Роберт Хајнлајн, Артур Ц. Кларк

#4) Фантазија

Ова се приказни кои се вртат околу магија, вештерство, натприродни, митски суштества итн. Повеќето писатели на белетри користат фолклори, теологии, митологии како инспирација.

Ќе најдете елементи на епски фантазии, бајки, богови и демони, басни, готска фикција итн. Хари Потер, Хрониките на Нарнија, Темната кула итн се некои од нивмногу сакани фантастични книги.

Предлози за читање: Алхемичарот, Хари Потер

Авторите што треба да се бараат: Џорџ Р.Р. Мартин, Патрик Ротфус, Робин Хоб

#5) Акција и авантура

Ова се книгите што ве држат на работ од вашето место. Главните ликови во овие типови книги се наоѓаат во ситуации со високи влогови и често се ставаат во опасни ситуации. Во таквите книги секогаш ќе има преземање ризик, акција и физичка опасност.

Книгите со акција и авантура често се поврзуваат и со други жанрови, како научно-фантастична, фантазија, мистерија, итн. Хари Потер, Островот на богатството, Грофот од Монте Кристо, се некои од книгите кои мора да се прочитаат од овој жанр.

Предлози за читање: Под црвено небо: Роман, Сентинел: Џек Ричер Роман

Автори што треба да се бараат: Мигел де Сервантес, Роберт Луис Стивенсон, Александар Думас

#6) Криминал и засилувач; Мистерија

Овие приказни обично се вртат околу злосторството од моментот кога е извршено до моментот кога е разрешено. И кога нема јасна идеја за тоа кој го извршил злосторството, жанрот се свртува кон мистеријата. Обично главниот лик на приказната е тој што ја решава мистеријата.

Најдобрите приказни од овие типови жанрови во книгите често се фокусираат на различните погледи на општествените аспекти и моралот на главниот лик и антагонистот. Ако го сакате криминалот имистерија, ќе ви се допаднат книгите како Gone Girl, Murder on the Orient Express, Sherlock Holmes итн.

Предлози за читање: Where the Crawdads Sing, The Silent Patient

Авторите што треба да се бараат: Агата Кристи, Џилијан Флин, Стивен Кинг

#7) Романтични

Романтични приказни често прикажуваат љубовен однос меѓу две лица. Ја зема предвид нивната дилема, социјалната борба и другите прашања со кои се соочуваат во нивната врска и како ја прават таа да функционира. Романтичниот роман често доаѓа со среќен крај каде херојот и хероината на приказната живеат среќно до крајот на животот, но не е секогаш така.

Некои од најромантичните приказни се и најголемите трагедии во светот, Ромео а Јулија од Шекспир е еден таков пример. Љубовна приказна, Тетратката, Гордоста и предрасудите се некои од романтичните приказни во кои ќе уживате.

Предлози за читање: Завршува со нас,  Кога верувавме во сирените

Авторите што треба да се бараат: Николас Спаркс, Даниел Стил, Нора Робертс

#8) Хумор и сатира

Хуморот е фантастична комедија каде писателот сака да ги забавува читателите и да ги насмее со наративот. The Ultimate Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, Me Talk Pretty One Day, Let’s Pretend This Never Happened, итн се некои од примерите за хумор.

Од друга страна, сатирата е една од најдлабоките и најкомплекснитежанрови. Ги прикажува недостатоците и пороците на еден систем, општество или поединец во форма на мрачен хумор и иронија. Господар на прстените, Животинска фарма, Дон Кихот итн се некои сатира книги што можете да ги прочитате.

Предлози за читање: Роден криминал, животинска фарма

Автори што треба да ги барате: Даглас Адамс, Тери Прачет, Џозеф Хелер

#9) Хорор

Хоророт е жанр што сака да предизвика страв , ужас, шок и други слични видови чувства кај читателите. Тие обично се инспирирани од фолклорот, митологијата итн. Хорор приказните се фокусирани на злото, смртта, задниот живот, духови, демони итн.

Некои од креативните хорор приказни носат и елементи како вампири, вештерки , врколаци и други чудовишта. House of Leaves, It, The Shining итн се некои од хорор приказните кои вредат да се прочитаат.

Предлози за читање: Ако крвари, Дракула

Авторите на барај: Стивен Кинг, Дин Кунц, Клајв Баркер

#10) Стрипови

Приказните во стриповите се претставени со секвенцијални и ангажирани наративна уметност со слики и дијалози. Постојат различни видови на стрипови како езотерични кои ги разбираат луѓе со само специјализирани знаења или вештини, манга која потекнува од Јапонија итн.

Има различни поджанрови во стрипот. Првично, стриповите се сметаа за еден од видовите книги за деца. Сепак,денес, стриповите за возрасни, исто така, станаа познати за себе. Watchmen, The Sandman, Doom Patrol итн се некои од најпознатите стрипови на кои некогаш ќе наидете.

Предлози за читање: Fetch-22, Strange Planet

Авторите што треба да се бараат: Стен Ли, Френк Милер, Алан Мур

Главните жанрови во нефикционалните книги

Има помалку жанрови во нефикционалните книги. Еве некои од главните жанрови со кои ќе наидете.

#1) Биографија и автобиографија

Биографијата е детална, исклучително лична и интимна раскажување на нечиј живот. А кога предмет на самата биографија е писателот, тоа се нарекува автобиографија. Ова се приказни за неуспеси, достигнувања, жалење, врски и други такви достигнувања на поединецот.

Убав ум, енигма, незамисливо се некои од најдобрите биографии додека Wild, The Diary Of A Young Girl , Долгиот тежок пат надвор од пеколот итн се некои од најневеројатните автобиографии што можете да ги добиете.

Предлози за читање: Greenlights, This Is Going to Hurt

Авторите што треба да се бараат: Александар Хамилтон, Манфред фон Рихтхофен, Били Бишоп

#2) Мемоари

Мемоарите се како автобиографии, но се фокусира на одреден камен, настан или искуство на поединец. Just Kids, Men We Reaped, Night итн се некои од вашите мемоаритреба да читате ако уживате во читањето не-фикција.

Предлози за читање: Исто како што сум јас, стаклениот замок

Авторите што треба да ги барате: Џорџ Орвел, Берил Маркам, Џесмин Вард

#3) Книги за готвење

Ова се книгите со различни рецепти од познати готвачи, познати личности и други. Тоа може да биде само збирка од случајни рецепти или да се однесува на тема како кујна, регион или искуство на писателот.

Предлози за читање: Малку од номинација: 100 рецепти во домашен стил за здравје и губење на тежината, 10-дневно чистење на зелените смути

Авторите што треба да се бараат: Мери Бери, Пол Холивуд, Џесика Сајнфелд

#4) Вистински приказни

Некои писатели ги запишуваат вистинските приказни за животот, историјата и криминалот од целиот свет. Овие приказни се читаат многу како фикција, но бидејќи веќе се случиле, а не се создадени од имагинација, овие приказни не се вклучени во фикцијата. Добрите луѓе, царицата орхидеја, без земја итн. се некои нефикционални приказни за вистински настани.

Предлози за читање: Ако кажеш, истурено млеко

Авторите што треба да се бараат: Мег Вејт Клејтон, Џесмин Вард, Ема Клајн

#5) Самопомош

Помош за книги за самопомош луѓето да подобрат дел од својот живот. Овие книги обично содржат теми како врски, физичко здравје, ментално здравје, финансии итн. Како да стекнете пријатели и да влијаете на луѓето,Мисли и збогати се, Моќта на сега итн. се некои книги за самопомош што можат да ти помогнат да живееш подобар живот.

Предлози за читање: Четирите договори: Практичен водич за лични Слобода (Книга за мудрост на Толтек), Богат татко сиромав татко: Што богатите ги учат нивните деца за парите што не го прават сиромашните и средната класа!

Авторите што треба да ги бараат: Стив Харви, Џејмс Ален, Робин Норвуд

Најчесто поставувани прашања

П #1) Колку видови книги има?

Одговор: Постојат главно два вида книги - фикција и нефикција. Овие типови понатаму се поделени во различни жанрови.

П #2) Кој жанр е Хари Потер?

Одговор: Хари Потер е фантастична фикција бидејќи има магичен свет кој е одделен од вообичаениот свет.

П #3) Што го дефинира мистериозниот роман?

Одговор: Мистериозните романи се обично криминални романи за убиство, исчезнување итн. каде што настаните, виновниците, а понекогаш дури и жртвата се нејасни. Настаните се одвиваат сами по себе додека читателот продолжува да ја чита приказната.

П #4) Што е трилер книга?

Одговор: Трилерите се мрачни, напнати и воодушевувачки приказни кои се водени од заплети. Тоа генерира интерес, возбуда и неизвесност. Тоа може да биде многу возбудливо и може да ве држи на работ од вашето седиште во текот на целиот период.

П #5) Дали е трилер и хорор

Скролај на врв