Топ 11 најдобри надворешен хард диск

Овде го прегледуваме и споредуваме Најдобриот надворешен хард диск со функции кои ќе ве водат да го дознаете најдобриот надворешен тврд диск според вашата потреба:

Складирање на просторот стана олицетворение на користење на лаптоп или компјутерски уред и без надворешен тврд диск, тоа не е можно. Има огромен пораст во развојот и на HDD и на SSD-дискови во изминатите неколку години, а пазарот е во подем.

Да имате најдобар надворешен хард диск ќе ви овозможи да складирате датотеки надвор од вашиот компјутер. Ова ќе ослободи простор во вашиот компјутер и оттука ќе работи подобро. Надворешниот хард диск е корисен на повеќе начини, не само во складирањето датотеки, туку можете и да ги поврзете со вашата гејмерска конзола и да започнете да ги играте вашите омилени игри.

Најдобар надворешен тврд диск

Во 2022 година, стотици брендови понудија надворешни хард дискови и речиси илјадници уреди за избор. Како резултат на тоа, ова може да има застрашувачка задача пред вас да ја изберете вистинската. Не се збунувајте. Во ова упатство, ги разгледавме најдобрите 11 достапни надворешни хард дискови. Можете едноставно да изберете кој било од нив според вашите барања.

Листа на Најдобар хард диск

Еве листа на најдобриот надворешен хард диск достапен на пазарот:

 1. Пренослив диск WD Elements
 2. Пренослив диск Seagate
 3. Maxone 500GB Ultra Slim Drive
 4. ТошибаНадворешен SSD

  Најдобар за надворешен SSD

  SanDisk Extreme Portable надворешен SSD е дизајниран да обезбеди перформанси исполнети со моќност. Дури и ако овој производ доаѓа со компактно куќиште, тој е заштитен од сите страни. Повеќе од кој било обичен хард диск, SanDisk Extreme Portable External SSD доаѓа со ограничена опција за контакт со прашина. Откривме дека производот има водоотпорна природа за да ви даде најдобри резултати.

  Карактеристики:

  • Доаѓа како компактен и со џебна големина.
  • Производот има технологија отпорна на вибрации.
  • Уредот доаѓа со цврсто јадро отпорно на удари.
  • По природа е отпорен и на вода и на прашина.
  • Можете да добиете 3-годишна ограничена гаранција од производителот.

  Технички спецификации:

  Информации за производот
  Капацитет на складирање 2 TB
  Хардверски интерфејс USB 3.0
  Компатибилни уреди Windows
  Поддржан ОС Дсктоп
  Брзина на пишување 550 Mbps

  Пресуда: Според прегледите на клиентите, SanDisk Extreme Portable External SSD доаѓа заедно со брзина на пренос со голема брзина. Сепак, многу клиенти сметаат дека уредот работи подобро како SSD, што го зголемува просторот за складирање и го намалува времето за подигање. Иако цената се чинеше декада биде малку висока за многумина, стана популарен избор за купување за сите.

  Цена: Достапен е за 229,99 долари на Amazon.

  #8) Seagate Game Drive Portable Drive

  Најдобро за Xbox One.

  Главната причина зошто Seagate Game Drive Portable HDD стана толку популарен избор за повеќето луѓе е дека тоа доаѓа со неверојатна поддршка. Повеќето сопственици на Xbox доаѓаат заедно со механизам за приклучување и играње. USB 3.0 кабелот е прилично долг и останува стабилен. Така, секогаш можете да добиете искуство со играње без доцнење со опција за складирање на 10+ наслови.

  Карактеристики:

  • Овој уред воведува игра без задоцнување опции.
  • Наликува на класичниот зелен дизајн за ваша употреба.
  • Можете да добиете брз водич за поставување чекор-по-чекор опција.
  • Неверојатни перформанси со голема брзина е од корист.

  Технички спецификации:

  Информации за производот
  Капацитет за складирање 2 TB
  Хардверски интерфејс USB 3.0
  Компатибилни уреди Гејмерска конзола
  Поддржано ОС Xbox One
  Брзина на пишување 140 Mbps

  Пресуда: Според прегледите на клиентите, преносливиот HDD на Seagate Game Drive е комплетен уред што треба да се има кога станува збор за перформанси со голема брзина. Повеќето уреди доаѓаат заедно со 3.0 поврзување, штоим помогна на луѓето да ги поврзат со конзола за игри. Може да добиете и пристоен софтвер за резервна копија за брза инсталација и употреба.

  Цена: Достапен е за 96,75 долари на Amazon.

  #9) WD Portable Gaming Drive

  Најдобро за Play Station.

  Преносливиот погон за игри на WD доаѓа како компактен уред кој лесно се поставува. Не бара дополнителни драјвери за поставување за ваша употреба. Додека го тестиравме овој уред, откривме дека се потребни само 3 секунди за да се стартува и користи. Најдобриот дел од поседувањето на овој диск е тоа што може лесно да се поврзе со PS4 и другите конзоли за игри. Може да добиете и елегантен дизајн за лесна преносливост.

  Карактеристики:

  • Доаѓа со брзо и лесно поставување.
  • производот има капацитет од 4 TB.
  • Можете да добиете елегантно дизајн тело.
  • Уредот доаѓа со 3 години гаранција на производителот.

  Технички Спецификации:

  Информации за производот
  Складирање Капацитет 1 TB
  Хардверски интерфејс USB 3.0
  Компатибилни уреди Windows, конзола за игри
  Поддржан OS PS4; PC
  Брзина на пишување 140 Mbps

  Пресуда: Според прегледите на клиентите, WD Portable Gaming Drive им служи на сите што сакаат да играат повеќе игри на оваа платформа. Овој уреддоаѓа заедно со пристојна тежина од 8,2 унци, што им го олесни извршувањето на сите. Покрај тоа, производот доаѓа со одлична рецензија за барањата за игри.

  Цена: Достапен е за 104,60 долари на Amazon.

  #10) Samsung T5 Portable SSD

  Најдобро за брзи брзини на пренос.

  Една причина зошто на повеќето луѓе им се допадна преносливиот SSD на Samsung T5 е тоа што има брзо читање и пишува брзина. Овој уред доаѓа заедно со поддршката за USB 3.1 и USB 3.0 која има пристоен интерфејс. Брзината на читање и пишување е околу 540 Mbps што служи како одлична опција за играње игри. Во споредба со многу HDD, овој уред работи многу побрзо.

  Карактеристики:

  • Доаѓа со компактен и пренослив дизајн.
  • Може да добиете 256-битна хардверска шифрирање.
  • Има USB од тип C до C и USB конекција.
  • Производот има 3-годишна ограничена гаранција.
  • Супербрз брзини на читање-запишување

  Технички спецификации:

  Информации за производот
  Капацитет за складирање 1 TB
  Хардверски интерфејс USB 3.0
  Компатибилни уреди Windows 7, Mac OS
  Поддржан ОС PS4; PC
  Брзина на пишување 540 Mbps

  Пресуда: Според прегледите на клиентите, преносливиот SSD на Samsung T5 доаѓа сосупербрза брзина на читање и пишување. За многумина, оваа брзина беше важна за пренос и складирање на датотеки. Поради оваа голема брзина на пренос на податоци, тоа помогна да се намали времето на задоцнување и во основа да се работи како SSD. Повеќето клиенти, исто така, нашле верба во најдобрата доверливост на хард дискот.

  Цена: Достапен е за 159,99 долари на Amazon.

  #11) Пренослив HDD за игри на Toshiba Canvio

  Најдобро за игри.

  Преносливиот хард диск Toshiba Canvio Gaming е избор за многумина кога станува збор за уреди за складирање на игри. Овој надворешен хардвер е поддржан и од PC и од Mac, што го прави пристоен избор. Покрај тоа, производот има брза брзина на пренос од 5 Gbps, што е повеќе од многу други хард дискови.

  Карактеристики:

  • Доаѓа со приспособен фирмвер режим.
  • Компатибилен е со гејмерската конзола.
  • Можете да складирате до 50+ наслови.
  • Тоа доаѓа заедно со елегантен црн финиш.
  • Производот вклучува форматиран exFAT.

  Технички спецификации:

  Информации за производот
  Капацитет на складирање 2 TB
  Хардверски интерфејс USB 3.0
  Компатибилни уреди Windows 7, Mac OS, конзола за игри
  Поддржан ОС PlayStation, Xbox, компјутер и засилувач; Mac
  Брзина на пишување 5Gbps

  Пресуда: Според прегледите на клиентите, надворешниот хард диск Toshiba Canvio Gaming е комплетно поставување за игри. Повеќето потрошувачи веќе го користеа овој уред како примарна локација за складирање и им служи лесно. Освен ова, една од причините зошто повеќето луѓе сакаат Toshiba Canvio Gaming Portable Drive е тоа што доаѓа со едноставен механизам plug-and-play.

  Цена: Достапен е за 61,19 долари на Amazon.

  Заклучок

  Овој туторијал го споменува најдобриот надворешен хард диск достапен на пазарот денес. Избирањето на најдоброто од нив секогаш ќе биде најголемиот предизвик. Има толку многу фактори што мора да ги земете во предвид и да го разгледате секој уред, а за неговите прегледи ќе биде потребно време. Примарната цел треба да биде да го изберете оној кој ги исполнува вашите барања за игри, има доволно простор и брзо читање и пишување.

  Ако ова ви одзема малку време од денот, не грижете се воопшто. Со списокот на најдобри хард диск споменати погоре, сигурно можете да го најдете вашиот омилен производ. За брз преглед, може да се повикате и на табелата за споредба.

  Преносливиот надворешен погон WD Elements е најдобриот надворешен хард диск достапен на пазарот денес. Доаѓа со брзина на пренос од 1 Gbps и простор за складирање од 2 TB.

  Процес на истражување:

  • Потребно е време за истражување на овој напис: 42 часа .
  • Вкупно истражени алатки:28
  • Топ алатки во потесен избор: 11
  Пренослив диск на Canvio Basics
 5. Пренослив надворешен тврд диск со силиконска моќност
 6. LaCie Rugged Mini Drive
 7. SanDisk Extreme пренослив надворешен SSD
 8. Пренослив хард диск Seagate Game Drive
 9. WD Portable Gaming Drive
 10. Samsung T5 Portable SSD
 11. Toshiba Canvio Gaming Portable Drive

Споредбена табела за најдобра марка хард диск

Име на алатката Најдобро за Брзина на читање Капацитет на складирање Цена Оцена
Пренослив диск WD Elements Висок капацитет 1 Gbps 2 TB 59,90$ 5,0/5 (135.533 оцени)
Надворешен диск Seagate Пренослив HDD 120 Mbps 2 TB 57,99$ 4,9/5 (103.034 оцени)
Maxone Ultra Slim Drive Тенк, пренослив 5 Gbps 500 GB 38,99$ 4,8//5 (22.330 оцени)
Toshiba Canvio Basics Portable Приклучок и засилувач; Репродуцирај 5 Gbps 2 TB 59,99$ 4,7/5 (28.950 оцени)
Silicon Power Drive PS4 System 5 Gbps 1 TB $40,00 4.6/5 (2.397 оцени)
LaCie Mini надворешен диск Mac и PC 130 Mbps 2 TB $59,99 4,5/5 (8.805 оценки)
SanDisk Extreme Portable Надворешен SSD 550 Mbps 2TB 229,99$ 4,5/5 (33.883 оцени)
Seagate Game Drive Xbox One 140 Mbps 2 TB 96,75$ 4,4/5 (32.857 оценки)
WD Portable Gaming Drive Play Station 140 Mbps 4 TB $104,60 4.3/5 (9.983 оценки)
Пренослив диск Samsung T5 Брзи брзини на пренос 540 Mbps 1 TB 159,99 $ 4,2/5 (7.793 оцени)
Toshiba Canvio Gaming Gaming 5 Gbps 2 TB 61,19$ 4,0/5 (15.484 оцени)

Дозволете ни да го истражиме најсигурниот надворешен хард диск подолу.

#1) WD Elements Portable Drive

Најдобро за висок капацитет .

Преносливиот надворешен диск WD Elements е професионален уред кој доаѓа со доверливо складирање и капацитет. Со простор од максимум 2 TB, можете да инсталирате повеќе датотеки со податоци на овој уред. Покрај тоа, производот доаѓа заедно со универзално поврзување што одговара и на лаптопите и на поставките за компјутер. Овој производ можете да го користите за сличен

Покрај ова, производот доаѓа со брзина на читање и пишување од 1 Gbps, што е доста брзо. Тој е еден од најсигурните надворешни дискови достапни на пазарот денес.

Карактеристики:

 • Компатибилен е и со USB 2.0 и со USB 3.0
 • Доаѓа со брз пренос на податоцицени
 • 2-годишна ограничена гаранција на производителот
 • Работи со повеќето уреди

Технички спецификации:

Информации за производот
Капацитет на складирање 2 TB
Хардверски интерфејс USB 3.0
Компатибилни уреди ПЦ, Mac, PS4 и засилувач; Xbox
Поддржан ОС Windows, Mac
Брзина на пишување 1 Gbps

Пресуда: Според прегледите на клиентите, преносливиот надворешен диск WD Elements доаѓа со подобрени перформанси на компјутерот. Производот може да додаде надворешен простор за складирање што обезбедува непречен пренос на датотеки со податоци. Корисниците не пријавиле задоцнување во преносот на податоци, дури и со големи датотеки.

Цена: Достапен е за 51,90 долари на Amazon.

#2) Seagate Portable Drive

Најдобро за пренослив HDD.

Преносливиот надворешен диск Seagate доаѓа од еден од најдобрите производители на компјутерски периферни уреди и ја продолжува формата во стабилност и доверливост. Овој уред е опремен со широка компатибилност што работи и со компјутери и со лаптопи Mac. Со простор за складирање од 2 TB, можете да вклопите речиси сè во уредот. Покрај тоа, производот е тенок по природа и лесен за носење.

Карактеристики:

 • Доаѓа со USB 3.0 кабел од 18 инчи.
 • Уредот обезбедува приклучување и играњекарактеристика.
 • Можете да добиете 1-годишна гаранција од производителот.
 • Тоа доаѓа со целосно лесно тело.
 • Производот има функционалност за влечење и спуштање .

Технички спецификации:

Информации за производот
Капацитет за складирање 2 TB
Хардверски интерфејс USB 3.0
Компатибилни уреди PS4, PC, Xbox, Mac
Поддржан ОС Windows, Mac
Брзина на пишување 120 Mbps

Пресуда: Според прегледите на клиентите, преносливиот надворешен хард диск Seagate доаѓа заедно со пониска стапка на пренос. Иако за помалите датотеки, никогаш не се чинеше дека е проблем, кога станува збор за поголемите датотеки, уредот се чини дека малку успорува. На крајот, со голем простор за складирање, хард дискот Seagate е одлична работа.

Цена: Достапен е за 57,99 долари на Amazon.

#3) Maxone Ултра тенок диск од 500 GB

Најдобро за тенките, преносливи карактеристики.

Maxone 500GB Ultra Slim Хард диск е беспрекорен уред кој работи заедно со едноставна датотека со влечење и спуштање. Иако просторот е ограничен на 500 GB, брзината на пренос од 5 Gbps му дава голем поттик на овој уред. Телото е ултра тенко по природа, што го прави производот лесен за носење уред. Можете да добиете и ултра компактно тело коесе вклопува во која било футрола или универзален држач.

Карактеристики:

 • Овој уред има ултра тенок пренослив дизајн.
 • Се напојува со технологија USB 3.0.
 • Можете да добиете висок капацитет за складирање до 2TB.
 • Телото има алуминиумски модел против гребење.
 • Не е потребно надворешно напојување за операции.

Технички спецификации:

Информации за производот
Капацитет за складирање 500 GB
Хардверски интерфејс USB 3.0
Компатибилни уреди Лаптоп
Поддржан ОС Windows
Брзина на пишување 5 Gbps

Пресуда: Според прегледите на клиентите, ултра тенок хард диск Maxone 500GB доаѓа со пристоен простор од 500 GB со пристојна стапка на пренос. Но, импресивниот дел е можноста за поврзување и едноставно играње. Надворешниот хардвер не бара никаков тип на драјвер за инсталирање и работи како флеш-уред. Така, тој е многу компатибилен со повеќето уреди.

Цена: Достапен е за 38,99 долари на Amazon.

#4) Пренослив диск на Toshiba Canvio Basics

Најдобро за приклучок & засилувач; функција за репродукција.

Многу луѓе го користеа преносливиот надворешен хард диск Toshiba Canvio Basics за неверојатни опции за поставување и инстант пренос. Со ограничување на брзината од 5 Gbps, можете да очекуватеголемите датотеки да се префрлат за само неколку секунди. Покрај тоа, производот доаѓа со елегантен профил и е малку компактен. Додека го тестиравме погонот, откривме дека е најдобар за употреба на десктоп.

Карактеристики:

 • Доаѓа со мат, отпорност на дамки.
 • Овој уред е компатибилен и со USB 3.0 и со USB 2.0.
 • Стапката на пренос е многу висока.
 • Доаѓа со стандардна ограничена гаранција од 1 година.

Технички спецификации:

Информации за производот
Капацитет за складирање 2 TB
Хардверски интерфејс USB 3.0
Компатибилни уреди PC
Поддржан ОС Windows
Брзина на пишување 5 Gbps

Пресуда : Според прегледите на клиентите, преносливиот надворешен погон на Toshiba Canvio Basics е неверојатен уред за употреба на вашиот компјутер и лаптоп. Потребно е најмалку време за поставување на конфигурацијата и може веднаш да се заврши работата. Покрај тоа, производот има понизок опсег на цени, што го прави многу поудобен за користење.

Цена: Достапен е за 59,99 долари на Амазон.

#5) Пренослив диск со силикон моќност

Најдобро за системот PS4.

Преносливиот надворешен хард диск од силикон моќност е уред кој мора да го имате кога сакате да имате производ по ваш избор. Тоа доаѓа сорежим на компатибилност кој лесно се поврзува со повеќе уреди. Едно нешто што најмногу ни се допадна кај овој производ е совршениот тампон ефект. Ова може да го намали времето на доцнење со фер маргина и ви овозможува да добиете неверојатен одговор.

Карактеристики:

 • Доаѓа со воено отпорен на удари тело.
 • Можете да добиете заштита отпорна на вода.
 • Доаѓа со дизајн за пренос на кабел.
 • Производот лесно може да се поврзе со конзолата за игри.

Технички спецификации:

Информации за производот
Капацитет за складирање 1 TB
Хардверски интерфејс USB 3.0
Компатибилни уреди PC, Mac, Xbox
Поддржан ОС PC, Mac
Брзина на пишување 5 Gbps

Пресуда: Според прегледите на клиентите, преносливиот надворешен хард диск Silicon Power доаѓа по многу прифатлива цена. Достапно е со пријателски буџет и служи за сите намени. Многу луѓе пронајдоа Интернет во овој уред бидејќи е многу компатибилен со конзолата за игри Play Station. Поврзувањето со него преку конзола за игри и играњето игри е само прашање на неколку секунди.

Цена: Достапно е за 40,00 долари на Amazon.

#6) LaCie Солиден мини диск

Најдобро за Mac и компјутер.

LaCie RuggedMini External Drive навистина ги импресионираше сите со компактната структура и стилот на опциите. Доаѓа со лесно тело кое лесно се носи. При тестирањето на овој уред, беше откриено дека производот доаѓа со пристојна брзина на пренос од 130 Mbps. За многумина, оваа брзина ќе биде доволна за пренос на датотеки.

Карактеристики:

 • Тоа доаѓа заедно со брза брзина на пренос.
 • Може да добиете лесен софтвер за резервна копија.
 • Тоа доаѓа со креативен облак за лесно уредување.
 • Производот има двегодишна ограничена гаранција.
 • Се поврзува со Thunderbolt +USB-C стил.

Технички спецификации:

Информации за производот
Капацитет на складирање 2 TB
Хардвер Интерфејс USB 3.0
Компатибилни уреди Mac и PC
Поддржан OS PC, Mac
Брзина на пишување 130 Mbps

Пресуда: Надворешниот хард диск LaCie Rugged Mini доаѓа со одлична компатибилност и препознавање за Mac и PC системи според прегледите на клиентите. Според многумина, овој уред најдобро функционира доколку имате Mac лаптоп или десктоп. Може да пренесува датотеки со брзина од 130 Mbps, што доаѓа со пристоен резултат.

Цена: Достапен е за 59,99 долари на Amazon.

#7) SanDisk Екстремно пренослив

Скролај на врв