11 најдобри таблети за земање белешки во 2023 година

Размислувате како да го користите таблетот за часови и онлајн документација? Прочитајте ја оваа рецензија за да ги споредите врвните таблети за белешки заедно со техничките спецификации:

Да го имате најдобриот таблет за правење рачно напишани белешки е најпогодна опција за вас. Важно е да го имате вистинскиот таблет кој обезбедува лесна пристапност и ви дава одлични резултати.

Најдобрите таблети за земање белешки доаѓаат со лесни способности за екран на допир и компатибилност со игла за брзо користење. Доаѓаат со клучни карактеристики и спецификации кои ќе овозможат брзо користење на пристапноста.

Наоѓањето на најдобриот таблет за правење белешки може да биде тежок избор. Наместо тоа, поставивме листа на врвни таблети за земање белешки. Можете едноставно да скролувате надолу за да ја дознаете најдобрата листа.

Таблети за земање белешки – Детален преглед

П #3) Дали сите таблети работат со пенкало?

Одговор: Ова ќе зависи од пенкалото со игла што го користите, како и од клучните карактеристики на пенкалото. Ако вашето пенкало поддржува и Android и iOS платформи, ќе можете да го искористите. Ваквите пенкала за игла ќе ви овозможат да бидете компатибилни со сите уреди со екран на допир, вклучувајќи ги и операциите со екран на допир, и да доаѓаат со некои исклучоци.

П #4) Зошто моето игла нема да работи на мојот таблет?

Одговор: Пенкалото со игла може да не работи поради повеќе причини иБрој ?8

Поддржани апликации за земање белешки:

Препорачуваме користење на Sketchbook и Microsoft Една белешка за правење белешки.

Позитивни:

 • Има атрактивен Full HD дисплеј.
 • Доаѓа со врвен метален квалитет на градба.
 • Нуди пристојни перформанси.

Недостатоци:

 • Камерите би биле подобри.

Цена: Достапно е за 199,00 долари на Amazon.

Производите се достапни и на официјалната страница на Lenovo по цена од 199,00 долари. Овој производ можете да го најдете и во повеќе продавници за е-трговија.

#5) Wacom Intuos Graphics Drawing Tablet

Најдобар за Таблети за цртање.

Таблетот за графика за цртање Wacom Intuos доаѓа со подобрено пенкало. Доаѓа со поголема чувствителност на притисок заедно со безжично поврзување без адаптери преку Bluetooth. Ова е совршен графички таблет за секој почетник кој бара прифатлива, но доверлива таблета.

Овој таблет за цртање е лесен по тежина, но доволно издржлив за да работи ефикасно. Овој таблет работи преку Bluetooth конекција и како резултат на тоа, можете да го стартувате каде што сакате. Зборувајќи за клучните карактеристики, производот доаѓа со шест приспособливи ExpressKeys, заедно со прстен на допир и површина со повеќекратен допир.

Карактеристики:

 • Има 1 микро USB порта.
 • Компатибилен е со Windows 7 или понова верзија.
 • Доаѓа со Pro Pen2.
 • Нуди дотерување на текстурата на површината.
 • Има премиум чувство.

Технички спецификации:

Оперативен систем Chrome OS
RAM ?2 MB
Димензии 7,87 x 6,3 x 0,35 инчи
Големина ?7 инчи
Тежина 8,11 унци
Боја Црна
Технологија за поврзување USB
Безжичен тип ?802.11a
Број на порти USB 2.0 ?1
Големина на флеш меморија ?2

Поддржани апликации за земање белешки:

Препорачуваме користење на Wacom Notes, Evernote и Microsoft One Note за правење белешки.

Позитивни:

 • Многу лесен во тежина и компактен.
 • Има функции со повеќекратен допир.
 • Нуди висококвалитетни перформанси.

Недостатоци :

 • Нема вклучен слободен софтвер.

Цена: Достапно е за 61,99 долари на Амазон.

Производите се достапни и на официјалната страна на Wacom по цена од 199,00 долари. Овој производ можете да го најдете и во повеќе продавници за е-трговија.

Веблокација: Wacom Intuos Graphics Drawing Tablet

#6) 2021 Apple 10,2-инчен iPad (Wi -Fi, 64 GB)

Најдобро за конференциско повикување.

10,2-инчен iPad на Apple од 2021 година (Wi-Fi, 64 GB ) доаѓасо екран од 10,2 инчи кој е доволно осветлен. Овој iPad доаѓа со Apple A13 Bionic процесор кој се покажува ефикасен. Работи побрзо од неговиот претходник и покажа подобрувања во брзините на стартување на апликацијата, префрлување на повеќе задачи и игра. Можете лесно да играте игри како Call of Duty: Mobile и Asphalt 9 лесно.

Покрај тоа, производот доаѓа заедно со 64 GB простор, што е доволно за основните потреби за складирање. Овој производ има предна камера од 12 мегапиксели која ви овозможува да снимате фотографии од 1080p. Функцијата за автоматско кадрирање ви помага да фотографирате додека сте во движење.

Она што е поинтересно е тоа што го прави видеоповикот помек и за да одговара на вашата околина, екранот работи со технологијата True Tone. Генерално, по дадената цена, производот е неверојатен со сите карактеристики што ги нуди.

Карактеристики:

 • Има 64 GB поддршка за складирање .
 • Нуди поголема надградба на предната камера.
 • Доаѓа со екран со вистински тон.
 • Има екран од 10,2 инчи.
 • Нуди 2160 x 1620 резолуција.

Технички спецификации:

Оперативен систем IPadOS
Процесор A13
RAM 3 GB
Резолуција 1620 x 2160 пиксели
Големина на екранот 10.2Инчи
Димензии 9,8 x 6,8 x 0,29 инчи
Тежина 1,07 фунти
Складирање 64 GB
Камера и видео 12 MP Ultra Wide предна камера со централна сцена, HDR и 1080p HD видео
Предна камера 8MP Широка камера со HDR
Животот на батеријата До 10 часа
Конектор Lightning
Безбедна автентикација TouchID
Компатибилност со Apple Pencil Apple Pencil
Компатибилност со паметна тастатура Компатибилен со Smart Тастатури
Полнач 20W USB-C адаптер за напојување

Позитивни:

 • Доаѓа со одлично траење на батеријата.
 • Има моќни внатрешни работи.
 • Има неверојатна софтверска поддршка.

Недостатоци:

 • Има бавен сензор за ID на допир.

Цена: Достапно е за 309,00 долари на Amazon.

Производите се достапни и на официјалната страница по цена од 329,00 долари. Овој производ можете да го најдете и во повеќе продавници за е-трговија.

#7) Samsung Galaxy Tab S6 Lite 10,4 инчи

Најдобро за долготрајно траење на батеријата.

Ако барате прифатлива Android таблет, тогаш мора да го проверите Samsung Galaxy Tab S6 Lite 10.4“. Доаѓа со премиум изглед икарактеристики, но цената не е толку голема. Производот нуди неверојатни перформанси, а квалитетот на градбата е одличен во рамките на овој буџет.

Всушност, таблетот се состои од пенкало и ова S-пенкало е одлично што ќе ви овозможи да земете фини дудлови и да ви овозможи белешки. Тенкиот метален дизајн е лесен по тежина и доаѓа во неколку стилски бои.

Таблетот доаѓа заедно со долготрајна батерија која ќе работи само околу 12 часа со едно полнење. Со USB-C порти за брзо полнење што ќе ви овозможат да се полните секогаш кога е потребно.

Карактеристики:

 • Доаѓа со резолуција на екранот од 2000 x 1200.
 • Има екран со големина од 10,4 инчи.
 • Има microSD до 1TB.
 • Батеријата може да издржи до 12 часа.
 • Има убава и компактна погледнете.

Технички спецификации:

Оперативен систем Android 10
Процесор 2,3 GHz
RAM 4 GB
Резолуција 1920 x 1200 пиксели
екран Големина 10,4 инчи
Димензии 0,28 x 6,07 x 9,63 инчи
Тежина 1,01 lbs
Складирање 64 GB
Безжична комуникациска технологија Wi-Fi, Bluetooth, GPS

Позитивни :

 • Доаѓа со игла за S пенкало.
 • Тоа е приличноприфатлива цена.
 • Има живописен и кристално чист дисплеј.

Недостатоци:

 • Може да биде прилично моќен.

Цена: Достапно е за 298,20 долари на Амазон.

Производите се достапни и на официјалната страница на Samsung по цена од 349,99 долари. Овој производ можете да го најдете и во повеќе продавници за е-трговија.

Веблокација: Samsung Galaxy Tab S6 Lite 10,4 инчи

#8) Microsoft Surface Go

Најдобро за лесно пишување.

Microsoft Surface Go е врвниот пренослив таблет со само 1,3 килограми тежина. Доаѓа со 10-инчен LCD екран и изгледа прилично елегантно и тенко. Ќе имате PixelSense екран на допир кој работи одлично за прелистување и го олеснува пишувањето или фаќањето белешки.

Компатибилен е со Surface Pen и ви помага да го добиете најдоброто додека уредувате, обележувате и пишувате белешки. Освен тоа, овој таблет работи со оперативниот систем Windows 10 во S режим, што го прави прелистувањето одлично. Можете да работите, да играте и да пребарувате, а сепак да ги добивате најдобрите перформанси и заштита.

Со овој производ, можете да добиете режим на лаптоп, режим на таблет, како и режим на студио, што го прави совршен за секого.

Карактеристики:

 • Има Intel Pentium златен процесор.
 • Доаѓа со поддршка за површинско пенкало.
 • Нуди висока резолуција 10 инчен PixelSense дисплеј.
 • Одлично за секојдневни компјутери.
 • Работиза 9 часа исклучена струја.

Технички спецификации:

Оперативен систем Windows 10 Home
Процесор ?1,6 GHz 8032
Резолуција 1800x1200 пиксели
Големина ?10 инчи
Димензии 9,65 x 6,9 x 0,33 инчи
Хард диск ?64 GB Flash меморија Цврста состојба
Графички копроцесор ?Intel HD Graphics 615
Марка на чипсет ?Интел
Опис на картичката ?Интегрирана
Безжичен тип ?802.11abg
Животот на батеријата ?3 часа

Позитивни:

 • Нуди брзо полнење.
 • Има неверојатна преносливост.
 • Доаѓа со одличен дисплеј.

Недостатоци:

 • Капацитетот на складирање е ограничен.

Цена: Достапно е за 219,99 долари на Амазон.

Производите се достапни и на официјалната страница на Microsoft по цена од 219,99 долари. Овој производ можете да го најдете и во повеќе продавници за е-трговија.

Веблокација: Microsoft Surface Go

#9) Cimetech LCD таблет за пишување

Најдобро за пишување таблети.

Ако барате прифатлива таблета што е добра за вашите деца, тогаш мора да ја проверите LCD таблетата за пишување . Доаѓа со ЛЦДТехнологија чувствителна на притисок која е прилично погодна за очи. Всушност, овој производ има побезбедно поставување на батеријата со додадена завртка на задната страна на батеријата.

Овој таблет е повеќенаменски бидејќи може да биде одличен за цртање, запишување белешки, потсетување, гребење, испраќање пораки , цртање, итн. Се покажува како најдобра алатка за вашите деца да ја покажат својата креативност и имагинација.

Карактеристики:

 • Има функција за клуч за заклучување .
 • Доаѓа со пенкало.
 • Има копче за чистење со еден клик.
 • Нуди заменлива батерија.
 • Има екран со големина од 12 инчи.

Технички спецификации:

Боја ЦРНА
Димензии 11,81 x 8,27 x 0,55 инчи
Тежина 9,9 унци
Батерии ?Потребни се 2 CR2 батерии
Состав на ќелии на батерија ?NiMH
Големина 12 инчи

Позитивни:

 • Нуди приказ на екран во боја.
 • Добро за деца.
 • Има побезбедни поставки за батеријата.

Недостатоци:

 • Не е многу цврст во поглед на дизајнот.

Цена: Достапен е за 19,99 долари на Амазон.

Производите се достапни и на официјалната страница на Cimetech по цена од 19,99 долари. Овој производ можете да го најдете и во повеќе продавници за е-трговија.

#10) Samsung Galaxy Tab Active2.8”

Најдобро за најдобар Wi-Fi таблет.

Ако барате таблет кој е наменет за деловна употреба и е прифатлива, тогаш мора да го проверите Samsung Galaxy Tab Active2.8“. Тој е специјално дизајниран за доставувачи, ресторани, болници и други места каде што клиентите треба да се потпишат на таа испрекината линија.

Покрај тоа, производот доаѓа со IP68, што го прави отпорен на вода и удари и има гумена футрола со држач за S Pen. Најмногу се допаѓа како Android 7.1.1 Nougat на процесор Samsung Exynos 7870 од 1,6 GHz работи со 3 GB RAM.

Карактеристики:

 • Има S поддршка за пенкало со големо пенкало.
 • Дали е отпорен на вода, капки и прашина.
 • Има слот за проширување MicroSD.
 • Има 3 GB RAM.
 • Доаѓа со заменлива батерија од 4450 mAh.

Технички спецификации:

Оперативен систем Android 9.1 Pie
Резолуција 1920 x 1080 пиксели
Процесор ?Mali-T830 MP1
Димензии 0,39 x 5,02 x 8,45 инчи
Тежина 0,92 lbs
Големина на екранот 8 инчи
Боја Црна
Складирање 16 GB
Опис на картичката ?Интегриран
Безжичен тип ?802.11abg
USB2.0 порти ?1
Животот на батеријата ?11 часа

Позитивни:

 • Поддржува MicroSD картички до 256 GB.
 • Има солиден дизајн и јасен екран.
 • Нуди добра издржливост на батеријата.

Кондости:

 • Нуди дисплеј со ниска резолуција.

Цена: Достапно е за 310,00 долари на Амазон.

Производите се достапни и на официјалната страница на Samsung по цена од 310,00 долари. Овој производ можете да го најдете и во повеќе продавници за е-трговија.

#11) 2021 Apple 12,9-инчен iPad Pro

Најдобар за професионален таблет.

12,9-инчниот iPad Pro на Apple од 2021 година доаѓа со добра големина на екранот од 12,9 инчи, што е одлично за професионалци. Всушност, тој е изграден со новиот Liquid Retina XDR Mini LED дисплеј кој изгледа прекрасно и нуди највисоки нивоа на осветленост. Доаѓа во сребрена металик или сива боја, со алуминиумски заден дел и рамка со стакло отпорно на гребење.

Четирите звучници се поставени на горниот и долниот раб, давајќи неверојатен аудио квалитет. Ќе имате USB-C приклучок за лесно поврзување. Најдоброто нешто е што обезбедува резолуција од 2048 x 2732, со стапка на освежување од 120 Hz. Освен тоа, овој производ користи MiniLED технологија за да ви понуди одлични јасни слики.

Кога доаѓа во складиште, има моќен Apple M1 чипсет и има простор за складирање од околуедна од најчестите причини се должи на технички дефект.

Меѓутоа, ако откриете дека вашето игла не работи, можете да ги следите неколкуте чекори споменати подолу:

 • Обидете се за да го завршите ажурирањето на системот или да ја почекате најновата верзија на оперативниот систем на вашиот таблет.
 • Штом ќе завршите, рестартирајте го компјутерот повторно и почнете да го користите таблетот.

Вашето пенкало за игла сега ќе Почни да работиш. Проверете дали го имате вистинскиот врв што моментално работи на таблетот.

П #5) Дали пенкалата со игла се истрошија?

Одговор: Точно е дека, со догледно време, пенкалата со игла нудат подобри варијации и работни перформанси. Меѓутоа, ако редовно го користите пенкалото со игла, врвот на пенкалото дефинитивно ќе се истроши по неколку години користење. Можете едноставно да ги смените гумените врвови на ова пенкало и да продолжите да го користите уредот.

Список на најдобри таблети за земање белешки

Некои импресивни списоци со таблети за преземање белешки:

 1. Samsung Galaxy Tab A7 10,4 инчи
 2. Dragon Touch Notepad K10 Tablet
 3. Apple iPad Air 2
 4. Lenovo Tab M10 Plus
 5. Wacom Intuos графички таблет за цртање
 6. 2021 Apple 10,2-инчен iPad (Wi-Fi, 64GB)
 7. Samsung Galaxy Tab S6 Lite 10,4 инчи
 8. Microsoft Surface Go
 9. Cimetech LCD таблет за пишување
 10. Samsung Galaxy Tab Active2,8 инчи
 11. 2021 Apple 12,9-инчен iPad Pro

Споредбена табела на некои најдобри Забелешка Земање таблети

Алатка2TB.

Карактеристики:

 • Има брз M1 процесор.
 • Нуди поддршка за 5G.
 • Има мини LED екран.
 • Има порта USB 4/Thunderbolt 3.
 • Предната камера е надградена.

Технички спецификации:

Оперативен систем IPadOS
Процесор Apple M1 8-јадрен процесор
RAM 8 GB
Резолуција 2048 x 2732 пиксели
Складирање 128 GB
Димензии 1,05 x 8,46 x 0,23
Тежина 1,41 lb
Големина на екранот 12,9 инчи
Лице/ID на допир Face ID
Камера 12MP фотографии
Видео Снимање видео 4K
Компатибилност со Apple Pencil Apple Pencil (втора генерација)
Компатибилност со паметна тастатура Компатибилен со паметна тастатура Folio
Конектор USB-C конектор
Животот на батеријата До 10 часа

Позитивни:

 • Доаѓа со силно траење на батеријата.
 • Има неверојатен дисплеј.
 • Нуди феноменална моќ.

Недостатоци:

 • Нема многу опции за боја.

Цена: Тоа е достапни за 1.199,00 долари на Амазон.

Производите се достапни и наофицијална страница на Apple за цена од 1.199,00 долари. Овој производ можете да го најдете и во повеќе продавници за е-трговија.

Заклучок

Да ги имате најдобрите таблети за белешки ќе ви помогне да ги набавите вистинските додатоци и функции. Таков најдобар уред за земање белешки е дизајниран за брзо користење на пенкалото со игла и за да добиете импресивни резултати. Таблетите за пишување белешки ќе ви овозможат да го користите вашиот уред за повеќенаменска работа, вклучително и конференциски повици и професионална работа.

При прегледот, откривме дека Samsung Galaxy Tab A7 10,4 инчи е најдобриот таблет за употреба. Производот доаѓа со големина на екран од 10,4 инчи и опција за складирање од 64 GB. Некои други алтернативи за таблети за белешки се Dragon Touch Notepad K10 Tablet, Apple iPad Air 2, Lenovo Tab M10 Plus и Wacom Intuos Graphics Drawing Tablet.

Процес на истражување:

 • Потребно време за истражување на овој напис: 18 часа.
 • Вкупно истражени производи: 17
 • Топ производи во потесниот круг: 11
Име Најдобро за Големина Складирање Цена Samsung Galaxy Tab A7 10,4 инчи Најдобар целокупен таблет 10,4 инчи 64 GB 209,99 долари Dragon Touch Notepad K10 Tablet Повеќефункционален таблет 10 инчи 32 GB 129,99$ Apple iPad Air 2 Функции за видео повици 9,7 инчи 16 GB 139,90$ Lenovo Tab M10 Plus FHD Android таблет 10,3 инчи 64 GB 234,95$ Таблет за цртање Wacom Intuos Graphics Таблет за цртање 7 инчи 200 страници 61,99 долари

Детален преглед:

#1) Samsung Galaxy Tab A7 10.4

Најдобро за најдобриот целокупен таблет.

Дали барате за прифатлив таблет со одличен дизајн и импресивни перформанси, тогаш мора да го проверите Samsung Galaxy Tab A7 10.4. Таблетот за пишување доаѓа заедно со две различни опции за складирање во неколку бои, вклучувајќи сребрена, златна и сива боја. Има пристоен дисплеј од 10,4 инчи, што е прилично добро за правење белешки, прелистување и уживање во други активности.

Овој производ има Snapdragon процесор заедно со 3 GB RAM. Таблетот има огромна батерија, приклучок за слушалки, четири звучници, како и простор за проширување. Квалитетот на звукотмногу е добро да уживате во вашите омилени песни. За цената што ја плаќате, добивате многу корисни функции.

Функции:

 • 10,4 инчи големина на екранот.
 • Има Dolby Atmos сараунд звук.
 • Доаѓа со задна веб-камера од 8 MP.
 • Има големина на флеш меморија од 64 GB.
 • Има резолуција на екранот од 2000 x 1200.

Технички спецификации:

Оперативен систем Android Q
Процесор ?Qualcomm
Големина на екранот 10,4 инчи
RAM 64 GB
Димензии 0,28 x 6,2 x 9,75 инчи
Тежина 1,04 lbs
Безжична комуникациска технологија Wi-Fi, Bluetooth
Резолуција на задна веб-камера ?8 MP
Хардверска платформа Андроид
Боја Греј

Поддржани апликации за земање белешки:

Препорачуваме користење на Samsung Notes, Microsoft OneNote, Squid и Noteshelf за земање белешки.

Позитивни:

 • Лесен во тежина и компактен.
 • Има премиум дизајн.
 • Нуди долго траење на батеријата.

Кондости:

 • Нема детски режим.

Цена: Достапно е за 209,99 долари на Амазон.

Производите се достапни и на официјалната страница на Samsung по цена од 209,99 долари. Виеможе да го најдете овој производ достапен во повеќе продавници за е-трговија.

#2) Dragon Touch Notepad K10 Tablet

Најдобар за мултифункционални таблети.

Таблетот Dragon Touch Notepad K10 е буџетски производ кој има добар број функции. Можете да уживате во проследување филмови, ТВ емисии или играње игри на вашиот 10-инчен екран на таблетот. И со четири-јадрен процесор, нема да има заостанување.

Всушност, опцијата за Wi-Fi со двоен опсег нуди одлична поврзаност. Има слот за microSD картичка и ќе ви овозможи да складирате податоци од 128 GB меморија.

Зборувајќи за дизајнот, електронскиот таблет за белешки има предни и задни камери заедно со микро USB порта за полнење како и микро HDMI порта. Има метално куќиште во црна боја што изгледа цврсто и премиум.

Ако уживате во луксузот да имате таблет кој има многу функции кои доаѓаат по прифатлива цена, тогаш сигурно ќе уживате во овој производ.

Карактеристики:

 • Доаѓа со 1280 x 800 IPS дисплеј.
 • Има WiFi способности од 2,4 GHz и 5 GHz.
 • Има добар капацитет за складирање.
 • Доаѓа со 6 часа траење на батеријата.
 • Има слот за microSD картичка

Технички спецификации:

Оперативен систем Android 9.0 Pie
Процесор Четири-јадрен 1,3 GHz
Резолуција 1280 x800 пиксели
RAM 2 GB
Тежина ?1,92 фунти
Димензии ?9,5 x 6,69 x 0,39 инчи
Екран 10,1" HD
Складирање 32GB
Приклучоци за полнење Micro USB
Животот на батеријата До 8 часови
Поврзување 2,4GHz + 5GHz WiFi
Резолуција на задна веб-камера ?2 MP
Број на процесори ?4

Поддржани апликации за земање белешки:

Препорачуваме користење на Evernote, Microsoft OneNote, Squid и Google Keep за правење белешки.

Позитивни:

 • Погоден е за основни задачи.
 • Има услуги на Google Play.
 • Тоа е прилично прифатлива алтернатива.

Недостатоци:

 • Има слаба поддршка за ажурирање.

Цена: Достапно е за 129,99 долари на Амазон.

Производите се достапни и на официјалната страница на Dragon Touch по цена од 129,99 долари. Овој производ можете да го најдете и во повеќе продавници за е-трговија.

Веблокација: Dragon Touch Notepad K10 Tablet

#3) Apple iPad Air 2

Најдобро за функции за видео повици.

Зборувајќи за најтенкиот таблет, не можете да го пропуштите Apple iPad Air 2. Доаѓа со дебелина од 6,1 mm што е 18% потенок од друг моделтоа е заменето. Овој iPad има екран од 9,7 инчи и нова камера од 8 мегапиксели со решетка f/2,4 заедно со пиксели од 1,12 микрони. Ова ќе ви овозможи да снимате видеа со HD 1080p, видеа во slo-mo, слики со тајм-лапс итн.

Таблетот за пишување белешки доаѓа заедно со ID на допир што ќе ви овозможи да го отклучите таблетот. Веднаш на долниот панел, ќе видите еден ред поголеми дупки за звучниците кои нудат одличен аудио квалитет. Освен тоа, безжичните перформанси се многу подобрени со 802.11ac Wi-Fi кој користи две внатрешни антени. Ќе ви даде 2×2 MIMO конфигурација.

Со времетраење на батеријата, доаѓа со пристојно траење на батеријата што ќе работи од 4 до 6 часа во зависност од стапката на изведба.

Карактеристики:

 • Доаѓа со резолуција од 1536 x 2048.
 • Има задна камера од 8 MP.
 • Има iOS 8.1 и може да се надградува до 10.1.
 • Доаѓа со процесорот Apple A8X.
 • Нуди подобри перформанси на отворено.

Технички спецификации:

Оперативен систем IOS 8
Процесор > ?2048 x 1536
Големина на екранот 9,7 инчи
Димензии 9 x 5 x 0,2 инчи
Тежина 1,10 lbs
Складирање 16МК
Графички копроцесор ?PowerVR
Безжичен тип ?802.11a/b/g/n/ac, 802.11abg, 802.11a/b/g/n, 802.11a
безжична комуникациска технологија Wi-Fi
Резолуција на задна веб-камера ?8 MP
Број на процесори ?2
Извор на напојување ? Електрични каблини

Поддржани апликации за земање белешки:

Препорачуваме користење на Evernote, Noteshelf, Apple Notes и Microsoft OneNote за правење белешки.

Позитивни:

 • Има елегантен и компактен дизајн.
 • Доаѓа со убав екран.
 • Има добар траење на батеријата.

Недостатоци:

 • 16 GB меморија може да биде помала за многу луѓе.

Цена: Достапно е за 139,90 долари на Амазон.

Производите се достапни и на официјалната страница по цена од 149,55 долари. Овој производ можете да го најдете и во повеќе продавници за е-трговија.

Веблокација: Apple iPad Air 2

#4) Lenovo Tab M10 Plus

Најдобро за FHD Android таблет.

Lenovo Tab M10 Plus доаѓа со огромен екран од 10,3 инчи за добар буџет. Има врвен премиум дизајн и се чувствува стабилно и удобно за работа. Производот има 4 GB RAM меморија заедно со минимум 64 GB внатрешна меморија.

Има целосна HD резолуција која нуди 1920 x 1200 пиксели иекранот е доволно осветлен и има добра репродукција на бои. Екранот на допир не покажува празнина во воздухот, што е одлично да се има на таблетот.

Овој дигитален уред за земање белешки доаѓа со осмојадрен процесор MediaTek Helio P22T кој ќе ви овозможи да извршувате игри како што се PUBG Mobile и Call of Должност. Всушност, таблетот ќе ви овозможи да ги стартувате сите стандардни апликации како што се Microsoft Word, Skype, Chrome и YouTube.

Најинтересен е детскиот режим што можете да го користите ако имате деца. Можете да го надгледувате вашиот таблет и да им давате пристап до само оние функции на вашите деца до кои сакате да имаат пристап.

Функции:

 • Има 10.3 инчен екран.
 • Доаѓа со 4 GB RAM.
 • Има капацитет за складирање од 64 GB.
 • Детскиот режим доаѓа со многу функции.
 • Има Резолуција 1920 x 1200.

Технички спецификации:

Оперативен систем Android 9 Pie
Процесор ?2,3 GHz
RAM ?4 GB
Резолуција 1920 x 1200
Димензии 9,6 x 6,04 x 0,33 инчи
Тежина 1,40 lbs
Големина на екранот 10,3 инчи
Боја Сива
Резолуција на задна веб-камера ?5 MP
Марка на процесор ?MediaTek
Процесор
Скролај на врв